У 2018 році 39 мільйонів чоловік залишаються сліпими. Через спадкових захворювань, старіння тканин, інфекцій або травм. Одна з головних причин - це хвороби сітківки. Але наука розвивається так швидко, що фантастика переходить з книг в лабораторії і операційні, знімаючи бар'єр за бар'єром. Нижче ми розглянемо, яке майбутнє чекає офтальмологію, як лікуватимуть (і вже лікують), повертати зір, діагностувати недуги і відновлювати очі після операцій.

Ізраїльські вчені зробили дивне відкриття. Вони з'ясували, що звичайні морські гребінці мають очима, схожими за принципами свого пристрою на «Хаббл» і інші сучасні оптичні телескопи.

Як мінімум два століття ніхто не міг розгадати таємницю очей морських гребінців. Тільки в 60-х роках минулого століття фізики зрозуміли, що зображення в зорових органах гребінців формується завдяки тому, що внутрішня поверхня очі є увігнуте дзеркало, що відбиває світло на сітківку, розташоване над ним.

Відомо, що очі людей і багатьох інших ссавців містять в собі два типи світлочутливих клітин - колбочки і палички. Перші з них дозволяють нам розрізняти кольори, але при цьому вони функціонують тільки при досить високій освітленості. А ось палички дозволяють бачити силуети предметів при тьмяному світлі зірок або Місяця.

Число різних типів колб і їх функції помітно відрізняються у різних груп і навіть пологів тварин. Людина, наприклад, володіє трьома видами колбочок, а деякі види птахів і рептилій наділені чотирма типами, один з яких дозволяє їм бачити ультрафіолетове випромінювання. А такі тварини, як раки-богомоли, мають ще більш екзотичної системою зору, що містить в собі 12 різних фоторецепторів, кожен з яких розрізняє певний колір.

Бенджамін Палмер з Інституту науки Вейцмана в Реховоті (Ізраїль) і його колеги відкрили ще більш складне оптичне «винахід» природи, вивчаючи будову очей гребінців Святого Якова (Pecten maximus), м'якоть яких можна купити в будь-якому великому супермаркеті.

На відміну від інших двостулкових молюсків, це безхребетні істота володіє двома сотнями очей, які використовуються для того, щоб орієнтуватися в просторі і вільно плавати в морях і океанах.

У кожному оці гребінця знаходяться дві сітківки, що складаються приблизно з 500 тисяч клітин з двома різними типами фоторецепторів, принципи роботи і саме призначення яких залишалися загадкою для вчених сотні років.

Ізраїльським і шведським фізикам вдалося розкрити принципи їх роботи, заморозивши кілька таких очей в рідкому азоті, а також розрізавши їх на тонкі шари і освітивши їх за допомогою скануючого електронного мікроскопа. В результаті вчені отримали тривимірну комп'ютерну модель очі і зрозуміли, як світло взаємодіє з кожним його компонентом, повідомляється в статті, опублікованій в журналі Science.

Принципи роботи цього очі найбільше їм нагадали не органи зору інших тварин, а найсучасніші оптичні телескопи, ключовою частиною яких є не лінза, а два дзеркала незвичайної форми, фокусують світло в одній точці.

 

"ОПТИКА ПЛЮС" ™
 
Продаж сонцезахисних окулярів, оправ, лінз, аксесуарів в Україні
 
  google  optikaplus@ukr.net
Розробка сайту - студія «Webhit»